Archiwum aktualności - 2010 / 2011 | Zobacz inne lata

Trzymaj się prosto- podsumowanie2010-12-07

W zakończonej Kampanii prozdrowotnej 2010r. pt: "Trzymaj się prosto- dbaj o zdrowie" wzięło udział ok. 430 dzieci z klas 0- VI.

Dzieci w wieku 6-12 lat są w okresie nieustannego i szybkiego wzrostu i rozwoju, a także są szczególnie narażone na przeciążenia ( długotrwałe siedzenie w ławce szkolnej, ciężkie tornistry, niedostateczna ilość ruchu, siedzenie przed komputerem i telewizorem), co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się wad postawy. Dlatego też działania w zakresie profilaktyki wad postawy są niezbędne dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci. Programem zostali objęci także rodzice, którzy mogli w praktyce uczestniczyć w zajęciach korekcyjnych i otrzymać poradę rehabilitanta.

Celem głównym programu było wdrażanie dzieci i rodziców nawyków prawidłowej postawy ciała, aktywnego spędzania czasu wolnego i dbałości o własne zdrowie.

Cele szczegółowe:

• Zapoznanie uczniów z przyczynami powstawania wad postawy.
  • Przekazanie podstawowych informacji na temat funkcjonowania kręgosłupa - jego budowa i rola.
  • Zapoznanie dzieci z racjonalnym odżywianiem.
  • Zapoznanie uczniów i rodziców z podstawowymi ćwiczeniami korygującymi wady postawy.

Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w następujących zajęciach, i konkursach:

• Konkurs plastyczny dla klas 0- III i IV- VI, pt. "Trzymaj się prosto- dbaj o zdrowie".
  • Turniej "trójek siatkarskich" dla klas VI.
  • Ćwiczenia śródlekcyjne dla klas 0- III i IV- VI.
  • Zajęcia otwarte zajęć korekcyjnych dla uczniów i ich rodziców.
  • Wykonanie dyplomu grafiką komputerową dla klas IV- VI.
  • Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych na temat racjonalnego odżywiania się dla klas 0- III i IV- VI.
  • Wykonanie gazetki promującej zdrowy styl życia wykonany przez samorząd szkolny.
  • Przeprowadzenie pogadanek na temat profilaktyki wad postawy w klasach 0- III i IV- VI przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego.
  • Zajęcia i prace plastyczne z języka angielskiego "Keep your back straight".
  • Zajęcia edukacyjne na lekcjach religii "Kręgosłup kostny i kręgosłup moralny".
  • Zajęcia ruchowe przy muzyce podczas długich przerw.

W zakończonym konkursie plastycznym w ramach Kampanii "Trzymaj się prosto" przyznano następujące miejsca:

• I miejsce: Natalia Romek V b,
  • II miejsce: Pola Paszke I b,
  • III miejsce: Agata Walulik V b,

Wyróżnienia:

Aleksandra Wachnik IV b, Barbara Turniak IV c, Julia Śliwka I b.

W rozegranym turnieju "trójek siatkarskich" dziewcząt z okazji Kampanii "Trzymaj się prosto" osiągnięto następujące wyniki:

I miejsce: VI b

Julia Błocka, Karolina Fiedosik, Sandra Chytrowska,

II miejsce: VI b

Marlena Lepszy, Fiedosik Gabrysia, Aneta Lewandowska,

III miejsce: VI c

Ola Ciesielska, Dominika Cebulak, Agata Pełka,

IV miejsce: VI c

Klaudia Sobkowicz, Ola Ciechanowska, Monika Willamowska,

V miejsce: VI a

Roksana Janiszewska, Ola Wierzbicka, Marta Wróblewska,

VI miejsce: VI a

Kasia Dobosiewicz, Natalia Skura, Ada Hruszowiec.

Dnia 09.11.2010. odbyła się otwarta lekcja gimnastyki korekcyjnej, na którą byli zaproszeni rodzice wraz z dziećmi.

Celami głównymi zajęcia było:

• rozciąganie mięśni piersiowych,
  • zwiększenie siły mięśni ściągających łopatki,
  • wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy,
  • wzmacnianie mięśni brzucha.

Dla rodziców zostały przygotowane zestawy ćwiczeń do pracy w domu oraz wskazówki do ich prowadzenia. Część rodziców mogła otrzymać dodatkowe materiały i informacje na temat wad postawy. Dostępny jest scenariusz zajęć korekcyjnych opracowany z myślą o zajęciach otwartych dla rodziców i nauczycieli, podczas których mogli zobaczyć, jak bawią się i czego nauczyły się ich dzieci na zajęciach gimnastyki korekcyjnej w szkole. Wszystkie zastosowane ćwiczenia i zabawy powinny być wcześniej opanowane przez dzieci, ze względu na stopień trudności oraz możliwość dokładnego i precyzyjnego ich wykonania.

Kampania cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, konkursy, w których uczniowie brali udział pozwoliły na zintegrowanie się społeczności szkolnej i ukazały dzieciom jak ważną rolę w naszym życiu pełni dbałość o własny kręgosłup i aktywność fizyczną. Efekty pracy dzieci- konkurs plastyczny- można podziwiać na szkolnej stronie internetowej www.sp107.wroclaw.pl. Uczniowie zdobyli wiele nowych doświadczeń i poszerzyli swoją wiedzę. Wykazali się dużą pracowitością i wytrwałością. Wszystkie zaplanowane przez organizatorów projektu cele dydaktyczne i wychowawcze zostały zrealizowane. Ewaluacją programu była analiza ilości uczniów biorących udział w proponowanych zajęciach i konkursach, oraz zbieranie opinii od uczniów na temat przeprowadzonej kampanii.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze więcej dzieci zechce uczestniczyć w tak ciekawym i ważnym wydarzeniu.

Magdalena Staszak - Gaworska