Biblioteka jest czynna dla wypożyczających w następujących godzinach:
- Poniedziałek 8.00-14.00
- Wtorek 8.00-12.25
- Środa 8.00-14.00
- Czwartek 8.00-14.00
- Piątek 8.00- 14.00
Z czytelnia można korzystać od poniedziałku do piątku od 8.00 do 14.00 z wyjątkiem przerw.
Zbiory biblioteki to ponad 8500 woluminów.
Już 7 raz bierzemy udział w akcji "Cały Wrocław czyta dzieciom" Podczas 2, 3 i 4 edycji zajęliśmy I miejsce wśród szkół podstawowych Wrocławia. Jako nagrody otrzymaliśmy: teleskop, odtwarzacz DVD, cyfrowy dyktafon, zbiór książek do biblioteki szkolnej oraz cyfrowy aparat fotograficzny. W roku szkolnym 2007/2008 organizatorzy akcji przyznali nam honorowy tytuł PROFESORA CZYTANIA "za twórczą i niezwykle aktywną współpracę koncepcyjną i organizacyjną w ramach akcji "Cały Wrocław czyta dzieciom" w latach 2004-2008"
Biblioteka jest organizatorem konkursów wewnątrzszkolnych: "Sherlock Holmes ortografii klas 6", "Odszukaj w bibliotece szkolnej i nie tylko", "Świat bajek Jana Brzechwy", Czytanie to moja pasja i in.
Współpracujemy z Miejską Biblioteką Publiczną Filia nr 34 organizuje lekcje przygotowujące uczniów klas 6 do korzystania z katalogów komputerowych; oraz z Dolnośląską Biblioteką Publiczną- uczniowie klas 1-3 uczestniczą w zajęciach, których głównym celem jest nauczenie korzystania z biblioteki, zapoznanie ze zbiorami oraz pokazanie jak ważna jest wiedza, którą można zdobyć poprzez obserwację świata, obcowanie ze sztuką.
Wiele nowych pozycji do biblioteki kupowanych jest z funduszy uzyskanych ze zbiórek makulatury. Dotychczas organizowaliśmy co roku 2 zbiórki - jesienną i wiosenną. W tym roku szkolnym zmieniliśmy jednak zasady i zbiórki będą odbywały się częściej- 1 raz w miesiącu z wyłączeniem zimowej pory. Uczniowie sami proponują tytuły książek, które chcieliby pożyczać i właśnie one cieszą się później największym powodzeniem wśród czytelników.
Na wiosnę odbędzie się finał 5 edycji międzyszkolnego konkursu ZAKŁADKA EKOLOGICZNA. Od 2 lat jej współorganizatorem jest biblioteka szkolna i Filia nr 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej
Od czterech lat chodzimy na spotkania z autorami piszącymi dla dzieci. Czytał dla nas pan Kazimierz Szymeczko, pani Joanna Papuzińska i Wanda Chotomska, Paweł Beręsewicz.
Zapraszamy również znanych wrocławian , ludzi wykonujących ciekawą pracę lub mających szczególne pasje- jednym słowem- znakomitych gości, którzy prezentują uczniom swoje ulubione książki z dzieciństwa oraz odpowiadają na liczne pytania dotyczące ich pracy i zainteresowań. Kontakt dzieci z tak interesującymi wrocławianami jest nie tylko przyjemnością i powodem do dumy, ale także sprawia, że uczniowie poznają nowe zawody i wybitnych przedstawicieli świata nauki, kultury, sportu oraz sztuki. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku w szkole gościli m.in. sportowiec i polityk Rafał Kubacki, dziennikarze: Beata Maciejewska i Arkadiusz Dziubek, wojskowi, strażacy, strażnicy miejscy, artyści, pisarze, górnik czy rzecznik prasowy dolnośląskiej policji Artur Falkiewicz, którzy stali się prawdziwymi przyjaciółmi szkoły i wielokrotnie dawali dowody swojej sympatii. W tym roku szkolnym gościliśmy m. in. Renatę Mauer- Różańską, Mariolę Jarocką, Bogdana Aniszczyka, Piotra Oszczanowskiego, ks. Jerzego Rasiaka i innych przyjaciół szkoły.
Od czterech lat w bibliotece działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
ZASADY KORZYSTANIA Z PRACOWNI
MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTECE SP 107
we WROCŁAWIU
- Pracownia multimedialna jest udostępniana uczniom, nauczycielom oraz innym pracownikom szkoły w godzinach pracy biblioteki.
- Osoby korzystające z pracowni wpisują do zeszytu odwiedzin swoje imię, nazwisko, klasę, godziny pracy, nr komputera. Zmiana stanowiska pracy wymaga każdorazowo zgody.
- Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić stan stanowiska i zgłosić nauczycielowi dostrzeżone usterki.
- Pierwszeństwo do korzystania z pracowni mają:
- klasy podczas prowadzonych lekcji
- osoby realizujące konkretny temat (referat, projekt, zadanie domowe itp.)
- 5. Użytkownicy indywidualni korzystają z komputera do 1 godziny. Po upływie tego czasu użytkownik jest zobowiązany ustąpić miejsce osobie oczekującej na dostęp do komputera.
- Istnieje możliwość przedłużenia czasu pracy przy komputerze za zgodą nauczyciela.
- Przy stanowisku komputerowym może pracować 1 osoba, o ile nauczyciel nie zdecyduje inaczej.
- Korzystanie z multimediów, Internetu, i programów użytkowych ma służyć wyłącznie celom naukowym, informacyjnym i edukacyjnym.
- W Internecie można przeglądać strony WWW, grupy dyskusyjne, sprawdzić swoją pocztę, wysyłać wiadomości w systemie on-line.
- Użytkownik ma prawo wykorzystywać:
- dane i programy udostępnione w systemie komputerowym szkoły oraz wydawnictwa multimedialne
- urządzenia komputerowe (drukarkę, skaner, słuchawki) znajdujące się w pracowni, po uzyskaniu zgody nauczyciela
- własne dane, pobrane z Internetu lub przyniesione na wymiennych nośnikach, po uprzednim sprawdzeniu ich za pomocą programu antywirusowego pod kontrolą nauczyciela bibliotekarza.
- Zasady drukowania:
- własne użytkownicy mają prawo do wydrukowania dokumentów (maksymalnie 3 strony), zawierających treści związane z programami nauczania obowiązującymi w szkole. W wyjątkowych przypadkach ilość stron może ulec zwiększeniu za zgodą nauczyciela bibliotekarza.
- każdy użytkownik jest zobowiązany do przyniesienia własnego papieru.
- Nauczyciel bibliotekarz lub administrator mają prawo monitorować czynności wykonywane przez użytkownika przy komputerze oraz blokować dostęp do określonych danych lub usług.
- Użytkownik ponosi materialną odpowiedzialność za straty lub koszt naprawy w przypadku zniszczeń i szkód wynikających z niewłaściwego użytkowania sprzętu.
- Zabrania się:
- dokonywania zmian w oprogramowaniu,
- instalowania i wgrywaniu programów zewnętrznych,
- podłączania urządzeń peryferyjnych do komputera,
- korzystania z telefonów komórkowych,
- wykorzystywania stanowiska komputerowego do gier i zabaw (zwłaszcza: czatów, blogów, komunikatorów itp.)
- wykorzystywania stanowiska komputerowego w celach zarobkowych,
- łamania praw autorskich,
- korzystania, udostępniania i przesyłania danych naruszających prawo oraz powszechnie uznanych za obsceniczne lub obraźliwe i obrażające uczucia innych (pornografia, treści rasistowskie),
- użytkowania komputera i jego oprogramowania w sposób sprzeczny z prawem.
- Przy stanowisku nie wolno spożywać posiłków i napojów.
- W przypadku nieprzestrzegania ww. punktów regulaminu dyżurny bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania sesji użytkownika.
- Użytkownik nie stosujący się do przepisów Regulaminu może być czasowo lub na stałe pozbawiony prawa do korzystania ze stanowisk komputerowych w bibliotece SP 107 we Wrocławiu na podstawie decyzji podjętej przez Dyrektora SP 107.
- Rozstrzyganie spraw nieuregulowanych postanowieniami niniejszego regulaminu leży w kompetencji Dyrektora Szkoły.