Archiwum aktualności - 2006 / 2007 | Zobacz inne lata

Festiwal Nauki w SP 1072006-09-20

„Tajemnice Układu Słonecznego”, „Wulkan Chemiczny” i „Fizyka w kuchni” to tematy pokazów interaktywnych, które obejrzeliśmy w naszej szkole 20 IX w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Okazało się, że trudne problemy można przekazać w atrakcyjnej a czasami zabawnej formie – to zasługa młodych pracowników PAN.

Podczas zajęć z astronomii obejrzeliśmy niezwykle interesujący film o planetach naszego Układu Słonecznego, zrozumieliśmy czym są plamy na Słońcu, jak powstały kratery na Księżycu i dlaczego nasz satelita ciągle zmienia kształt. W grupach tworzyliśmy Układ Słoneczny poprzez odpowiednie pomalowanie styropianowych kul różniących się wielkością. Zabawa była wspaniała a efekty zaskakujące. Zainteresowanie pokazem było ogromne, ponieważ w naszej szkole od roku działa koło astronomiczne „Władcy Kosmosu”.

Równie ciekawe była prezentacja niezwykłych doświadczeń chemicznych. Obserwowaliśmy m.in.możliwości stosowania azotu, który raz tworzył pianę , innym razem unosił nad torami kolejkę elektryczną lub zamrażał i kruszył żywe kwiaty. Nasz entuzjazm wzbudziła makieta wulkanu, która po wypełnieniu specjalną solą i alkoholem malowniczo eksplodowała i wyrzucała czarny pył. Dużo radości sprawiła nam możliwość udziału w doświadczeniach.

Czy fizyka ma zastosowanie w kuchni? Okazuje się,że tak. Dzięki niej można wytłumaczyć nawet tajemnice pana Kleksa, który pomniejszał i powiększał potrawy. Na własne oczy widzieliśmy jajko wciągnięte do butelki i wodę zagotowaną w szklance dzięki próżni. Wysłuchaliśmy też melodii granej na kieliszkach wypełnionych sokiem jabłkowym.

W pokazach brali udział nie tylko uczniowie z SP 107, ale też dzieci z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych z Sycowa, Trzebnicy i Wrocławia. Goście mieli okazję podziwiać występ szkolnego teatru „Niebieskie Migdały” , a także uczestniczyć w pokazie gier logiczno-strategicznych przygotowanym przez nauczycieli naszej szkoły.

To był naprawdę interesujący dzień. Ciekawe, kto z nas w przyszłości zostanie astronomem, a kto fizykiem lub chemikiem?

Biuro Prasowe: Magda Fijałkowska, Magda Szwarc i Joasia Gaworzyńska – 6c, SP 107 Wrocław