Archiwum aktualności - 2007 / 2008 | Zobacz inne lata

Festiwal Nauki w SP 1072007-09-24

Apetyczna nauka w SP 107 !

Wiesz co jesz? Po dzisiejszym pokazie, który odbył się w naszej szkole, wiemy, jak ważna jest wiedza na temat tego, co zjadamy. Panie Joanna Wyka i Jolanta Mikołajczyk z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przybliżyły nam zasady zdrowego odżywiania.

Panie w przystępny sposób wyjaśniły nam dlaczego jemy, do czego potrzebujemy żywności. Podczas pracy w zespołach wycinaliśmy ilustracje różnych produktów, później porządkowaliśmy je w grupy. Wspólnie ustaliliśmy, które produkty są nam najbardziej potrzebne. Wybrani spośród nas asystenci, układali na specjalnej piramidzie opakowania po jedzeniu. Ustaliliśmy, jak często należy spożywać niektóre produkty.

Na koniec Panie sprawdziły, co zapamiętaliśmy z zajęć. W grupach układaliśmy menu nastolatka. Było ciekawie i smacznie. Każdy z nas dostał mały, ale zdrowy poczęstunek!

Ola Brzóstowicz, Paulina Kuriata kl.6a

Kolorowo, wybuchowo i ciekawie w SP 107 !

Czy można wbić gwóźdź w deskę bananem? Hmm...tak! Przekonaliśmy się o tym podczas Festiwalu Nauki w SP 107 na pokazie „ Chemiczna galeria przedziwnych zjawisk” przeprowadzonym w naszej szkole przez p. Ilonę Węgrzyn, p. Michała Witkowskiego i p. Aleksandrę Karpetę z Politechniki Wrocławskiej.

Na początku prowadzący wtajemniczyli nas w świat zasad i kwasów. Fioletowa ciecz, do której wlewany był roztwór kwasu, traciła barwę, a po dodaniu roztworu zasadowego odzyskiwała piękny kolor. Proste? No jasne! „ To jak herbata z cytryną.” tłumaczył p. Michał.

W trakcie pokazu i my przez chwilę mogliśmy poczuć się prawdziwymi naukowcami. Pierwszym asystentem został Kamil z 5a, wyczarował „ chemiczny ogród”. Do butelki z wodnym szkłem wsypywał drobinki kolorowych związków metali, które po chwili zaczynały rosnąć jak kwiaty w ogrodzie.

Oczekujący niespodzianek chłopcy z kl. 6b ucieszyli się, kiedy ich koleżanka Agnieszka zgodnie ze wskazówkami p. Aleksandry wlała przygotowane substancje do kolby. Niespodziewanie wszystko wymusowało i pod postacią pienistego „ chemicznego grzyba” rozlało się po stole.

Najbardziej widowiskowy był „ błysk”. Naukowcy podpalili przygotowana mieszankę. Proszek zaczął iskrzyć niczym sztuczne ognie, po wypaleniu zostawił pamiątkę w postaci małej wyrwy w ziemi ( to doświadczenie zostało wykonane przy szkolnym boisku).

Wielu z nas miało również okazję spróbować doświadczeń z ciekłym azotem, którego temperatura wynosiła około – 190 stopni C. Zanurzaliśmy w nim rośliny, gumowe rękawiczki, by po chwili z łatwością kruszyć wszystko na proszek. Okazało się , że banan zamrożony ciekłym azotem może posłużyć jako młotek do wbijania gwoździ.

Na zakończenie pokazu zobaczyliśmy „chemiczny wulkan”. Szkoda, że nie zapamiętaliśmy nazw wszystkich składników!

Z pokazu wyszliśmy zadowoleni i przekonani, że nauka to ciekawa przygoda!

Kamil Rzetelski, Witek Oszczanowski kl.5a

Tajemniczy świat fizyki jest wokół nas!

W trakcie Festiwalu Nauki mogliśmy się przekonać, że codziennie wykorzystujemy prawa fizyki.

Na pokazie, który odbył się w naszej szkole p. Grzegorz Zatryb i p. Wojciech Rudziński pokazali nam proste doświadczenie, które polegało na tym, że strumieniem ciepłego powietrza podgrzanego zwykłą suszarką do włosów unosili nad ziemią piłeczkę do tenisa stołowego. W ten sposób dowiedzieliśmy się sporo na temat ruchu cząsteczek oraz cech powietrza.

Pan Grzegorz zilustrował nam również zasadę zachowania się energii. Pokazał nam zabawkę fizyczną – Wahadło Newtona, które składało się z zawieszonych pięciu kulek. Jedna kulka wprawiona w ruch wprawiała w ruch drugą.

Poznaliśmy również działanie pola magnetycznego za pomocą levitronu , czyli płaskiej podstawy, która dzięki wbudowanym dwóm magnesom o przeciwnych biegunach wytwarza taka siłę, że puszczony nad nią bączek po prostu ...lewitował!

Niektórzy z nas koniecznie chcieli schwytać słonia, który ukrył się na dnie kalejdoskopu. Okazało się, że to niemożliwe, choć słoń wydawał się być na wyciagnięcie ręki. Oszukały nas krzywe lustra umieszczone w zabawce. W ten sposób dowiedzieliśmy się na czym polega zjawisko fatamorgany.

W trakcie pokazu chłopcy grali na komputerze w hokeja ładunkami dodatnimi i ujemnymi. Na zdobywców bramek czekały atrakcyjne nagrody! Fizyką naprawdę można się dobrze bawić!

Martyna Piwowar, Daria Kaciczak kl. 5a


Zobacz inne...
Informacje o szkole
Aktualności, bieżące informacje
Akty prawa szkolnego, dokumenty do pobrania
Szkolne programy oraz projekty
Krasnal Ołbiniusz
Patron szkoły, Piotr Włostowic
Zdolni
Informacje o uczniach i dla uczniów
Informacje dla rodziców
Informacje o nauczycielach i innych pracownikach szkoły
Szkolna biblioteka
Pedagog i psycholog szkolny
Świetlica i stołówka szkolna
Informacje o organizowanych konkursach
Prace naszych uczniów
Galeria zdjęć
Ciekawe strony, które warto odwiedzić
Archiwalne aktualności, informacje z ubiegłych lat są wspaniałą kroniką wydarzeń szkolnych
Podsumowania, statystyki, informacje o autorach