CO MA ROBIĆ DZIECKO, GDY ZAATAKUJE JE PIES?
W ramach działań Grupy Prewencyjnego Wsparcia Straż Miejska z dzielnicy Ołbin przeprowadziła zajęcia z dziećmi z klas młodszych. Celem spotkania Straży Miejskiej z dziećmi było:
- Zapoznanie dzieci z psychiką psa oraz jego zachowaniami w różnych okolicznościach.
- Uświadomienie dzieciom zagrożeń wynikających z nieumiejętnego obchodzenia się ze zwierzętami.
- Nabycie umiejętności właściwego reagowania na atak agresywnego psa.
- Nauka bezpiecznej postawy (pozycja żółwia).
W trakcie pogadanki przedstawicielka Straży Miejskiej zadawała pytania dzieciom i sprawdzała, czy potrafią one rozpoznać zachowanie psa mogące doprowadzić do agresji. Ważnym elementem pogadanki była też nauka bezpiecznej postawy dziecka w przypadku zaatakowania przez psa. Dodatkowym urozmaiceniem był pokaz filmu "Czy pies musi ugryźć?", mający na celu utrwalenie wiadomości teoretycznych.
Pamiętaj:
- Na widok zbliżającego się groźnego psa trzeba stanąć nieruchomo, z łokciami przy piersi i pięściami pod brodą. Nie wolno patrzeć psu w oczy,
- Trzeba wystrzegać się gwałtownych ruchów, w żadnym wypadku nie uciekać, ostrożnie wycofać się,
- Jeśli pies zaatakuje, trzeba przyjąć pozycję żółwia ( należy zwinąć się w kłębek i leżeć nieruchomo - z twarzą do ziemi, złączonymi nogami, z pięściami na karku, rękami osłaniając uszy).
Przyjmując pozycję żółwia, dziecko ochroni wystające części ciała,za które zwykle chwyta pies. Pies zniechęcony taką postawą i brakiem reakcji ze strony ofiary, na ogół odchodzi.
|