22 kwietnia klasy 5a i 5b wybrały się na wycieczkę autokarową do Lubiąża. Naszym celem było zwiedzenie zabytkowego klasztoru oraz udział w lekcji przyrodniczej "Łęgi Odrzańskie". Pogoda tradycyjnie nam nie dopisywała – było zimno, wietrznie, ale słonecznie.
Zaczęliśmy od zwiedzania klasztoru, po którym oprowadzała nam sympatyczna pani Ania. Dowiedzieliśmy się, że klasztor w Lubiążu powstał w XII wieku. W 1163 r. książę Bolesław Wysoki sprowadził tu cystersów zwanych białymi mnichami. Opactwo założono na wzgórzu w zakolu Odry, w malowniczym miejscu otoczonym lasem i polami. Już w XIV wieku opactwo stało się ważnym ośrodkiem kultury i piśmiennictwa. Swój obecny barokowy wygląd zawdzięcza przebudowom z XVII i XVIII wieku. Wiele obrazów i fresków stworzył najznamienitszy malarz śląskiego baroku – Michał Willman.
W czasie II wojny na terenie opactwa znajdowała się tajna fabryka zbrojeniowa, później radziecki szpital wojskowy. Aż do 1989 r. opactwo niszczało. Gruntowną renowację rozpoczęła Fundacja Lubiąż.Zwiedziliśmy odnowioną Salę Książęcą, Jadalnię Opata, Refektarz i zrujnowany kościół klasztorny. Największe wrażenie zrobiła na nas ogromna i przepięknie odnowiona Sala Książęca.Po zwiedzeniu klasztoru wzięliśmy udział w lekcji przyrodniczej, którą prowadziła pani Ewa. Opowiedziała nam o niezwykłym przyrodniczym bogactwie Łęgów Odrzańskich. Chociaż ten teren nie jest w całości objęty ochroną, zachowały się niespotykane w innych parkach narodowych lasy i łąki łęgowe, malownicze starorzecza, bagna i skarpy, które są siedliskiem tysięcy gatunków zwierząt i roślin, w tym wielu zagrożonych. Zostaliśmy podzieleni na grupy i otrzymaliśmy przyrodnicze zadania. Np. korzystając z atlasu drzew mieliśmy rozpoznać szyszki i drzewa iglaste. Za dobre odpowiedzi otrzymywaliśmy punkty w postaci fasolek. Bawiliśmy się także w przyrodnicze zabawy. Każda grupa na zakończenie dostała nagrodę. Później część dzieci poszła pograć w piłkę nożna i siatkówkę, a część kupowała pamiątki.
Wycieczka nam się podobała, choć pogoda nam nie sprzyjała.
Na podstawie sprawozdań kl. 5a i 5b |