Archiwum aktualności - 2008 / 2009 | Zobacz inne lata

Czytanie i granie w 4b2009-06-03

Z okazji Dnia Dziecka w klasie 4b gościł pan Plewczyński – dziadek Jagody – nauczyciel muzyki w domach kultury w Legnicy, obecnie zajmujący się muzykoterapią. Przemiły muzyk przybył z dużą kolekcją instrumentów, które można było dotknąć, a nawet wypróbować. Tylko kilku osobom udało się np wydobyć dźwięk z trąbki sygnałowej. Pan Plewczyński rozpoczął akordeonowy koncert od kilku polskich tradycyjnych melodii – kujawiaka i mazurów i pieśni legionowych, zaprezentował też ogromne możliwości akordeonu. Wspólnie z Jagodą (grała na flecie prostym) – w duecie zagrali melodię „Na nowej górze”.

Okazją do zaproszenia tak interesującego gościa był także udział klasy w akcji „Cały Wrocław czyta dzieciom”. Pan Plewczyński bardzo ciekawie opowiedział o książce z dzieciństwa pt „Janko Muzykant”, która kiedyś zrobiła na nim ogromne wrażenie. Następnie przeczytał rozdział pt. „Mówiliśmy przez radio” z książki „Mikołajek i inne chłopaki”.

Później uczniowie oglądali kastaniety, dzwonki, kamertony i flety przyniesione przez muzyka. Pan Plewczyński opowiedział nam też niezwykłą historię związana z fletnią pana. Na zakończenie zagrał kilka utworów muzyki poważnej sparafrazowanych na akordeon. Udało nam się rozpoznać kilka tytułów: „Pożegnanie dla ojczyzny” Feliksa Ogińskiego, „Polonez warszawski”, „Marsz turecki” Mozarta, „Dla Elizy” Bethowena. Wspólnie zaśpiewaliśmy „Płonie ognisko w lesie”.

Spotkanie zrobiło na nas duże wrażenie. Mamy nadzieję na kolejne spotkania czytelniczo-muzyczne z panem Plewczyńskim w nowym roku szkolnym.

Więcej zdjęć w galerii: Spotkanie z muzykiem