Archiwum aktualności - 2008 / 2009 | Zobacz inne lata

Chojnik zdobyty w strugach deszczu!2009-05-19

Chojnik (627 m) - wzgórze i ruiny zamku z 1355 roku. Jedno z najpopularniejszych miejsc w Karkonoszach pod względem odwiedzin, które dzisiaj było celem wycieczki klasy 3c i 2b.. Największe wrażenie wywarł na nas zamek, który po stronie zachodniej góruje nad ogromną przepaścią, Piekielna Dolina (wysokość urwiska - 150 m). Widok Chojnika od tej strony jest niesamowity! To właśnie tutaj według legendy miała spadać w dół Kunegunda, po tym jak rycerz odmówił jej ślubu.

Zamek, a właściwie jego ruiny, które dzisiaj podziwialiśmy powstał w 1355 roku, za sprawą Bolka II. Wcześniej na wzgórzu prawdopodobnie stał myśliwski dwór książęcy nazywany od sosen w okolicy Chojnikiem lub Chojnastami. Po śmierci Bolka II w 1368 roku, księżna Agnieszka, przekazała zamek rycerzowi Goczowi Schoff, protoplaście rodu Schaffgotschów. Od tej pory budowla była w posiadaniu tego rodu aż do roku 1675, gdy w wyniku uderzenia pioruna zamek spłonął i został ruiną.

Wycieczka była bardzo udana, mimo deszczu.

Więcej zdjęć: Chojnik