Archiwum aktualno¶ci - 2008 / 2009 | Zobacz inne lata

1b w muzeum etnograficznym2008-12-05

W czwartek 4.12.2008 klasa 1b uczestniczy³a w zajêciach edukacyjnych w Muzeum Etnograficznym. Tematem lekcji by³y tradycje i zwyczaje ludowe zwi±zane z obchodami ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia. Dzieci pozna³y wybrane wró¿by, zwyczaje i przys³owia bo¿onarodzeniowe.

Dowiedzia³y siê, jak niegdy¶ dekorowano domy przed ¶wiêtami, czym ró¿ni³ siê paj±k od pod³a¼niczki, jak gospodarze przygotowywali swoje obej¶cia, jakie szykowano potrawy na Wigiliê, w jaki sposób wypiekano op³atki, z których mo¿na by³o zrobiæ ¶wiaty.

Uczniowie poznali ró¿nice pomiêdzy szopk± bo¿onarodzeniow± a krakowsk±. Wszyscy obejrzeli dawne ozdoby choinkowe, formy do wypieków pierników i op³atków oraz rekwizyty kolêdników. W drugiej czê¶ci zajêæ ka¿de dziecko przygotowa³o ¶wi±tecznego anio³ka na swoj± domow± choinkê. To by³a wyj±tkowo ciekawa lekcja.

Aktualno¶ci, bie¿±ce informacje
Krasnal O³biniusz
Patron szko³y, Piotr W³ostowic
Informacje o nauczycielach i innych pracownikach szko³y