Archiwum aktualności - 2008 / 2009 | Zobacz inne lata

Zdrowy ząbek2008-11-05

W naszej szkole w październiku i listopadzie realizowany jest program profilaktyki zdrowotnej pt. Zdrowy ząbek".Program ten ma za zadanie uświadomienie dzieciom i rodzicom, dlaczego warto dbać o higienę jamy ustnej. W wyniku realizacji programu dzieci mają nauczyć się , w jaki sposób dbać o zęby i jak ochronić je przed różnymi zagrożeniami. W ramach tego programu odbyły się w szkole różne konkursy. Klasy 0-1 miały za zadanie narysować pracę pt. "Śnieżnobiały uśmiech"

Oto nagrodzeni:

• Sandra Zuba - klasa 0b
  • Sandra Drobina - klasa 0a
  • Michał Fafara - klasa 1c

Klasy 2 tworzyły rymowanki o zdrowych ząbkach.

Nagrodzeni:

• Daniel Proć- klasa 2a
    Był sobie kotek, ząbki go bolały, nie chodził do dentysty - wszystkie mu wyleciały :)
  • Ola Wachnik - klasa 2b
    Żeby czyste ząbki mieć, trzeba codziennie umyć je! Myj zęby śmiało, później nie będzie cię nic bolało! Chcesz mieć ząbki białe - szoruj je wspaniale.By mieć uśmiech zawsze piękny trzeba myć codziennie zęby :)
  • Piotrek Bakalarski - klasa 2c
    Ząbki bardzo ważne są: czy to lewy, czy to prawy - one nie są do zabawy !
    Ząbki trzeba myć codziennie, to wyglądać będą pięknie.
    Do dentysty chodzę raźno, bo chcę uśmiech mieć jak gwiazdor.

Klasy 3 miały za zadanie napisać utwór literacki pt."Bajka o chłopcy, który nie mył zębów".

Nagrodzeni:

• Dagmara Dziuba - klasa 3a
  • Wojtek Zajączkowski - klasa 3c

Bajka o Robercie Szczoteczce. Za drzewami, za domami żył sobie Robert Szczoteczka. Był bardzo miły i mądry. Robert poszedł do szkoły do pierwszej klasy i poznał Maćka Królikowskiego. Maciek był bardzo dobrym kolegą. Pewnego dnia Wychowawczyni, Pani Agnieszka powiedziała, że cała klasa za dwa dni pójdzie na badania zębów. Dwa dni później klasa pojechała do lekarza tramwajem numer 18. Na szczęście okazało się, że Pani Dentystka była miła dla dzieci. Ale Robertowi powiedziała, że ma wszystkie zęby popsute. Dlaczego? Na pytanie czy Robert myje zęby, chłopiec przyznał się ,że myje tylko raz na dwa dni. Pani doktor napisała informację dla rodziców Roberta. Robert i Maciek wracali do szkoły razem w parze i rozmawiali wizycie u lekarza. Maciek był bardzo podekscytowany, bo nie miał żadnych problemów z zębami. Robert przyznał się, że ma wszystkie zęby do leczenia. Przyjaciele myśleli co zrobić z tym kłopotem. Maciek obiecał, że pomyśli o tym w domu. Po lekcjach Robert opowiedział o wszystkim mamie. Mama bardzo się zmartwiła. Robert poszedł smutny spać. Następnego dnia Maciek dał Robertowi proszek i tajemniczym głosem wyjaśnił instrukcję. Robert musi rozsypać proszek pod dębem w świetle księżyca. Chłopiec nie dowierzał koledze, ale przez dwa dni szukał najbliższego dębu. Trzeciego dnia znalazł. Niestety deszcz padał całą noc. Następnej nocy Robert zaspał zmęczony.. Dopiero trzeciej nocy udało się Robertowi wymknąć z domu. Księżyc był w pełni. Robert wysypał proszek. Nagle z drzewa zeskoczyła wiewiórka i zapytała: „Czego pragniesz?" Robert podskoczył!!! Odpowiedział, że chciałby mieć wszystkie zęby zdrowe. Wiewiórka odrzekła: „ Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem, ale stanie się to pod jednym warunkiem. Musisz myć zęby trzy razy dziennie. Inaczej życzenie się nie spełni." Potem coś pstryknęło. Robert znalazł się we własnym łóżku, w piżamie.

Obudził się i powiedział o wszystkim swojej mamie. Okazał się, że zęby miał zdrowe. Teraz już nigdy nie zapominał o umyciu zębów, wiedział, że inaczej będzie miał znowu kłopoty.

Maciek został najlepszym przyjacielem Roberta. Obaj chłopcy zostali dentystami, a Robert szczególnie lubił leczyć dzieci i przypominał im, żeby często myły zęby.

Nagrody zostaną wręczone na podsumowaniu akcji 26 listopada.

Rodzicu-

1. Pielęgnację zębów u dziecka warto zacząć już wtedy, gdy się tylko pojawią. W ten sposób kształtują się nawyki.
  2. Pierwszą ''szczoteczką'' może być uprzednio idealnie umyty matczyny palec posmarowany pastą dla dzieci.
  3. Przedszkolak powinien być już uczony prawidłowego szczotkowania zębów.
  4. Nie wolno lekceważyć zębów mlecznych i ich schorzeń. Próchnica i wczesna utrata mleczaków źle wpływają na rozwój zębów stałych.
  5. Na pierwszą wizytę do dentysty należy zaprowadzić dziecko, gdy ma już komplet zębów mlecznych.
  6. Nie zwlekajmy, gdy lekarz wskaże potrzebę konsultacji z ortodontą.
  7. Wyeliminujmy z diety dziecka słodycze. To one przyczyniają się do rozwoju próchnicy.