Archiwum aktualności - 2008 / 2009 | Zobacz inne lata

Byliśmy w Izbie Pamięci Wojsk Inżynieryjnych2009-06-07

3 czerwca klasy 4b i 5c wraz z wychowawcami wybrały się na zaproszenie jednego z rodziców do jednostki wojskowej przy ul. Obornickiej. Mieści się tam Izba Pamięci Wojsk Inżynieryjnych. Po muzeum oprowadzał nas pan Jerzy Maziarz, który barwnie opowiadał o historii tego miejsca i zgromadzonych eksponatach. Obejrzeliśmy wspaniałe sztandary brygad saperów z czasów II wojny światowej, portrety wybitnych polskich inżynierów, rekonstrukcje umundurowania wojska polskiego z lat 1514 – 1945. Zainteresowanie chłopców wzbudziła bogata kolekcja min amerykańskich, włoskich i niemieckich z czasów ostatniej wojny, sztandary, medale i odznaczenia.

W osobnych gablotach zgromadzono oryginalną dokumentacje z rozminowywania kraju po wojnie, mapy i zdjęcia najbardziej zasłużonych saperów. Współczesne działania wojsk inżynieryjnych to udział w akcjach przeciwpowodziowych i przeciwlodowych. W kolejnym pomieszczeniu można było zobaczyć sprzęt, jakim posługują się wojska inżynieryjne – modele schronów, mostów, przepraw, ubrania maskujące, komory dekompresyjne, peryskopy i sprzęt wojskowy- narzędzia stolarskie, saperskie. Kierownik Muzeum pokazał nam też ciężki sprzęt wojskowy – amfibie, dźwigi, wozy itd wykorzystywane współcześnie przez wojska inżynieryjne. Interesująca wycieczkę nieco popsuła zmienna pogoda i przenikliwe zimno.