Archiwum aktualności - 2008 / 2009 | Zobacz inne lata

15 maja - Święto Niezapominajki2009-05-16

"Delikatne, zadziwione, rosną w polu lub na łące,
w błękit nieba zapatrzone, w słońcu kroplą rosy lśniące..."
(Polne kwiaty, M. Witewska).

Zakwitły rodzime kwiaty, także skromne i delikatne niezapominajki. Znany i wielki miłośnik przyrody red. A. Zalewski zaproponował abyśmy temu kwiatowi oddali jeden dzień. Od dwóch lat - 15 maja w wielu środowiskach obchodzony jest jako Dzień Polskiej Niezapominajki skromnego stanowiącego ozdobę naszych łąk, pól i ogrodów kwiatu. Dzień Niezapominajki inspiruje do działania, nie tylko zachęca do wędrówek i poszukiwania piękna w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, ale skłania do refleksji i pochylenia się nad tym, co najcenniejsze, delikatne i niepowtarzalne. Ten niebieski kwiatek przypomina nam kawałek nieba i kojarzy się z pięknem naturalnego dzieła i jego ochroną, z miłością, radością życia i wzajemną życzliwością, także pamięcią i historią. Zachęca też do niesienia pomocy słabszym, "innym", oczekującym wsparcia. Takie też założenia miał szkolny program "Niezapominajka", którego dziś nastąpiło podsumowanie. Przez cały rok szkolny trwały rozmaite konkursy, akcje na rzecz przyrody, zwierząt. Dziś można było oglądać całoroczna pracę uczniów i nauczycieli.

Proponujemy, aby DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI, tworzył nową szkolną tradycję, stał się ukłonem dla rodzimej przyrody, a idea jej poszanowania, życie w harmonii z nią, była naturalnym wzorem spokoju, ładu, wrażliwości, także akceptacji i tolerancji dla drugiego człowieka, by towarzyszyła nam przez cały rok. Jesteśmy częścią Europy, dorzućmy więc do wspólnego bukietu angielskich hiacyntów, holenderskich tulipanów i francuskich narcyzów, garść naszych polnych kwiatów: maków, chabrów i niezapominajek.