Archiwum aktualności - 2008 / 2009 | Zobacz inne lata

Porcelanowa przygoda2009-04-25

Dnia 20 kwietnia klasy 4b i 4a wybrały się na wycieczkę autokarową do Jedliny. Pałac w Jedlinie wybudował w XIII wieku książę Bolko I. Wielokrotnie go przebudowywano. Był siedzibą bogatych rodów śląskich. W XIX wieku pałac należał do Carla Kristera – założyciela fabryki porcelany „Krzysztof”.

W czasie wojny mieściła się tutaj siedziba organizacji Todt nadzorującej budowę projektu „Riese” w Górach Sowich. Po wojnie pałac został wykorzystany na sierociniec, a potem spółdzielnię rolniczą.W latach 80-tych pałac popadł w ruinę. Obecnie należy do prywatnego właściciela, który rozpoczął odbudowę.W pałacu zwiedziliśmy gabinet dziecięcy, gabinet Carla Klistera, salę heraldyczną, sypialnię, buduar, salę balową, kuchnię i lochy. Później obejrzeliśmy film o porcelanie, a następnie wzięliśmy udział w zajęciach „Porcelanowa przygoda”. Nasza praca polegała na tym, że bardzo delikatną, ozdobną folię naklejaliśmy na porcelanowe kubeczki i talerzyki.

Po ozdobieniu filiżanek otrzymaliśmy specjalne certyfikaty. Następnie poszliśmy palić ognisko. Na stolach ustawionych pod kwitnącymi drzewami czekały na nas: herbata, pieczywo i kiełbaski.

Później część grupy poszła na spacer, druga część została na miejscu. Chłopcy grali w piłkę, inni opalali się. Gdy dzieci wróciły ze spaceru, poszliśmy sobie kupić pamiątki. Był jeszcze czas na robienie pamiątkowych zdjęć. W dobrych nastrojach wracaliśmy do domu.Uważam, że ta wycieczka była bardzo udana. Pogoda nam dopisywała i było bardzo przyjemnie. Moim zdaniem była to jedna z najlepszych wycieczek w moim życiu.

Kuba Pukocz

Więcej zdjęć: Jedlina Zdrój