Archiwum aktualności - 2007 / 2008 | Zobacz inne lata

Jak dbać o prawidłową sylwetkę?2007-10-30

W październiku odbyły się zajęcia otwarte z gimnastyki korekcyjnej , na których rodzice mieli możliwość obserwacji przebiegu zajęć oraz otrzymania niezbędnych wskazówek do pracy z dzieckiem w domu.

Celem głównym zajęć było:

• rozciąganie mięśni piersiowych,
  • zwiększenie siły mięśni ściągających łopatki,
  • wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy,
  • wzmacnianie mięśni brzucha

ZALECENIA DLA DZIECI Z WADAMI POSTAWY

1. TRYB ŻYCIA: 8- 12 godzin snu. Co najmniej 1,5 godziny dziennie- spacer lub zabawy na świeżym powietrzu. Ćwiczenia korekcyjne 10 min rano i wieczorem.
  2. SPANIE: Równy, sztywny tapczan. Mała, płaska poduszka pod głowę.
  3. ODŻYWIANIE: Dużo nabiału, warzyw, owoców. Rezygnujemy ze słodyczy! Ewentualnie ustalamy jeden słodki dzień w tygodniu.
  4. ODRABIANIE LEKCJI: Biurko dostosowane do wzrostu dziecka, krzesło z oparciem. Siedzieć na krześle głęboko nogi oparte symetrycznie o podłogę, łokcie oparte o blat biurka także symetrycznie.
  5. NOSZENIE TECZKI: Na obydwu ramionach. Niedopuszczalne jest noszenie teczki na jednym ramieniu! Równomierne rozmieszczenie ciężaru w teczce. Odpowiednie uregulowanie pasków.
  6. CHODZENIE I STANIE: Przyjmowanie prawidłowej postawy tzn. tułów wyprostowany, brzuch wciągnięty, pośladki lekko napięte, głowa uniesiona, obciążenie rozłożone na obie nogi.
  7. SPORT: Do zakończenia okresu dojrzewania dziecko nie powinno uprawiać sportu wyczynowo.
  8. WSKAZANE ĆWICZENIA: Symetryczne, wzmacniające mięśni brzucha, grzbietu i pośladków oraz kształtujące klatkę piersiową. Na przerwach i po odrobieniu lekcji zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.

Katarzyna Kadys