Archiwum aktualności - 2007 / 2008 | Zobacz inne lata

Dbaj o swoje zdrowie 2007-10-24

Myślę, że zależy wam na tym aby jak najdłużej być młodym i sprawnym? Aby to osiągnąć musicie zadbać o swoją sylwetkę czyli dobrą postawę, która jest charakterystyczną cechą nas ludzi już teraz kiedy jesteście młodzi!

W jej prawidłowym utrzymaniu dużą rolę rolę odgrywa nawyk przyjmowania prawidłowej postawy ciała, którego możemy nauczyć się nauczyć tak jak uczymy się czytać i pisać. Jest on bardzo ważny dlatego, że pozwala wam uniknąć różnego rodzaju nieprawidłości które prowadzą do powstawania wad postawy (np.. skrzywień kręgosłupa) nawyk ten powinien być wyrabiany we wszystkich czynnościach codziennego dnia tzn. powinniście ciągle pamiętać o tym aby wasza postawa była prawidłowa- dobra. (Tułów wyprostowany, głowa uniesiona, łopatki ściągnięte). Jeżeli nauczycie się kontrolować waszą postawę- sylwetkę, wasze mięśnie, więzadła i stawy bez większego trudu będą mogły utrzymać waszą sylwetkę w prawidłowej postawie. Kluczem do prawidłowej postawy ciała jest nasz kręgosłup, który zbudowany jest z kręgów. Wyobraźcie sobie wieżę z 24 klocków. Aby ta wieża się nie rozsypała musi być dobrze ustabilizowana i podtrzymywana. W waszym organizmie za utrzymywanie tych klocków w pionie odpowiedzialne są przede wszystkim mięśnie i więzadła, które muszą być odpowiednio napięte a to właśnie zależy w dużej mierze od waszej woli. Wy właśnie poprzez kontrolowanie postawy, dużą aktywność ruchową czyli ćwiczenia macie wpływ na utrzymanie sylwetki w prawidłowej postawie. Chronicie takżę kręgosłup przed uszkodzeniem, przeciążeniem i zmianami, które mogą się przejawiać się w postaci nieprawidłowości zwanymi wadami postawy. Chciałam jeszcze dodać, że nasz kręgosłup nie jest zupełnie prosty. Ma on fizjologiczne czyli prawidłowe- dobre wygięcia (do przodu w odcinku szyjnym- góra kręgosłupa) i lędźwiowym- dół kręgosłupa oraz wygięcie ku tyłowi- środek kręgosłupa). Dzięki tym wygięciom kręgosłup jest aż 17- krotnie bardziej odporny na obciążenia i wstrząsy. Dlatego tak ważna jest dbałość o prawidłowy kształt kręgosłupa, który musi wam służyć przez całe życie! Od najmłodszych lat musicie więc wiedzieć co powinniście robić, aby tą waszą wieże z klocków, którą zabezpieczają mięśnie i więzadła utrzymać w dobrej kondycji. Przypomnę więc wam co możecie zrobić, aby wasz kręgosłup i odpłacał się dobrym zdrowiem. Kręgosłup najbardziej nie lubi kiedy długo siedzicie i to w tej samej pozycji! Dlatego tak ważny jest ruch poprzez:

  • uczestniczenie w zajęciach W-F
  • udział w ćwiczeniach śródlekcyjnych, które oprócz relaksu i dobrej zabawy przyczyniają się do odciążęnia kręgosłupa

  • uprawiania różnych dyscyplin sportu., które rozwijają i wzmacniają mięśnie co sprzyja temu, że nabywacie odruchu przyjmowania prawidłowej postawy tzn. pamiętajcie o wyprostowanej sylwetce, uniesionej głowie, lżejszym i sprężystym chodzie.
  • przebywanie na świeżym powietrzu, gdzie swobodnie możecie pobiegać.

Ważną czynnością za którą wasz kręgosłup będzie ogromnie wdzięczny to pamięć o kontrolowaniu swojej postawy, aby była ona prawidłowa- dobra.

  • w czasie pracy na zajęciach lekcyjnych- prawidłowe siedzenie na krześle
  • w czasie odrabiania lekcji w domu. Wiecie o tym, że rośniecie więc wasze biurka i krzesła powinny być dobrane do waszego wzrostu, aby siedząc przedramiona opierały się o blat a nagi były oparte na podłodze. Niedopuszczalne jest siedzenie z nogą pod pośladkami! Pamiętajcie o częstej zmiany pozycji. Może to być klęczenie na krześle z przedramionami opartymi o blat > kręgosłup wtedy odpoczywa. Przy czytaniu książek natomiast można leżeć na brzuchu.

Kolejnym bardzo ważnym elementem, który chroni wasz kręgosłup przed szkodliwym działaniem jest odpowiednie noszenie tornistrów, które są bardzo ciężkie. Przede wszystkim zabierajcie tylko potrzebne rzeczy na dany dzień! Noście tornistry/ plecaki na 2 ramionach, sprawdzajcie czy paski mają taką samą długość i czy ciężar rzeczy w tornistrze jest równomiernie rozłożony. Zapobiegać wadom postawy kręgosłupa możemy także poprzez zdrowe i właściwe odżywianie. Może to wywołać uśmiech na waszych twarzach, ale jest to także bardzo ważne. Pomyślcie, że kiedy jecie za dużo i to niezdrowego jedzenia (słodycze) ciała przybywa a co za tym idzie kręgosłup, nogi i stopy muszą zmagać się z dodatkowym ciężarem co powoduje, że sylwetka staje się nieprawidlową- dochodzi do wad postawy. Nie zapominajcie więc o warzywach i owacach każdego dnia!

Na koniec chciałam jeszcze wspomnieć o istotnej rzeczy, która nieistotnie jest związana z kręgosłupem a mianowicie o nogach i stopach, które przecież “Nas noszą”. Poświęćcie im czas pamiętając o tym, aby nie nosić za małych czy za dużych butów. Takżę butów po starszym rodzeństwie. Każda stopa jest inna. Stopy tego nie lubią i będą wtedy słabe mogą się nawet zdeformować po prostu zmieniają kształt (krzywe palce, przekrzywione pięty, odciski, płaskostopie).

Informacji tych jest bardzo dużo wiem, że kiedy postaracie się zastosować je od razu przyniosą rezultat za kilkanaście lat, kiedy będziecie dorośli! Wasz kręgosłup odpłaci wam sprawnością, bezbolesnością i piękną zdrową postawą.

Plik do pobrania: Zestaw ćwiczeń

Katarzyna Kadys - gimnastyka korekcyjna


Zobacz inne...
Informacje o szkole
Aktualności, bieżące informacje
Akty prawa szkolnego, dokumenty do pobrania
Szkolne programy oraz projekty
Krasnal Ołbiniusz
Patron szkoły, Piotr Włostowic
Zdolni
Informacje o uczniach i dla uczniów
Informacje dla rodziców
Informacje o nauczycielach i innych pracownikach szkoły
Szkolna biblioteka
Pedagog i psycholog szkolny
Świetlica i stołówka szkolna
Informacje o organizowanych konkursach
Prace naszych uczniów
Galeria zdjęć
Ciekawe strony, które warto odwiedzić
Archiwalne aktualności, informacje z ubiegłych lat są wspaniałą kroniką wydarzeń szkolnych
Podsumowania, statystyki, informacje o autorach