Archiwum aktualności - 2007 / 2008 | Zobacz inne lata

Zamieszkał u nas krasnal2008-06-04

Niezwykłą oprawę miał Dzień Patrona naszej szkoły, który odbył się 2 czerwca. Już od rana do szkoły przybyli najzacniejsi ołbińscy rycerze oraz piękne damy dworu, a ponieważ wszyscy są uczniami naszej szkoły, dlatego i tym razem spędzili czas na nauce i zabawie.

Chłopcy w trakcie zajęć ćwiczyli się w rzemiośle rycerskim: wykonywali elementy zbroi, przygotowywali okrzyki zagrzewające do walki, poznawali dworska etykietę. Dziewczynki zaś zdobiły skronie wykonanymi przez siebie koronami, pisały listy do wybranych rycerzy.

Po takim przygotowaniu uczniowie wzięli udział w pokazie sztuki rycerskiej przygotowanej przez Bractwo Rycerskie z Legnicy. Chłopcy zaś sprawdzali zręczność w posługiwaniu się mieczem. Bezkonkurencyjny w próbach wytrzymałościowych był Bogdan z kl. 6c, gorąco dopingowany przez kolegów z klasy najdłużej potrafił utrzymać uniesiony jedna ręką miecz. Legniccy rycerze przypomnieli obyczaje rycerskie i dworskie. Dziewczynki wzięły udział w krótkich warsztatach tańca średniowiecznego. Największe emocje wzbudził pojedynek rycerski zaprezentowany na koniec pokazu.

Najważniejszą jednak częścią obchodów Dnia Patrona była uroczystość powitania krasnala Ołbiniusza, który odpowiedział na nasze zaproszenie i postanowił osiedlić się w 107.

Figurkę Ołbiniusza wykonała Pani Beata Zwolańską–Hołod, a obecnością krasnala w naszej szkole możemy cieszyć się dzięki sponsorowi - Gazowni Wrocławskiej.

Uroczystość odsłonięcia figurki krasnala zaszczycili swoją obecnością:

• Pan Bogdan Aniszczyk Radny Rady Miejskiej Wrocławia Przewodniczący Komisji Edukacji i Młodzieży,
  • Pan Stanisław Potoczny,
  • Pani Katarzyna Kałuża – pracownik Gazowni Wrocławskiej,
  • Pani Beata Zwolańska – Hołod -autorka naszego krasnala,
  • Pan Henryk Dunin – Juniewicz - potomek Piotra Włostowica, członek kapituły Stowarzyszenia Rodu Duninów,
  • Pani Halina Nawrotek – koordynator Wspierania Zespołu Uzdolnień, doradca metodyczny,
  • Pani Lidia Zyga – doradca metodyczny WCDN,
  • Pan Zdzisław Szczuka - Przewodniczący Rady Osiedla Ołbin,

Honorowymi matkami chrzestnymi krasnala, które dokonały odsłonięcia figurki, zostały Pani Anna Romek oraz Dominika Lemanowicz.

Być może to niezwykłe, magiczne położenie szkoły sprawia, że nie lubimy się nudzić! Każdy może wykazać się swoim talentem jak przystało na szkołę posiadającą Certyfikat Szkoły Wspierającej Uzdolnienia. W czasie uroczystości zostały wręczone również nagrody w konkursie " Bezpiecznie z gazem". Nagrody wręczył Pan Stanisław Potoczny - Dyrektor Gazowni Wrocławskiej oraz Pani Beata Zwolańska – Hołod -autorka naszego krasnala.

Jak przystało na krasnoludka Ołbiniusza nie wyróżnia się wzrostem, za to czerpie z najlepszych wzorów rycerskich. Wiadomo, że był uczestnikami wielu wydarzeń, od dawna pilnował, by czas nie zatarł śladów przeszłości w miejscu, gdzie stało kiedyś opactwo ufundowane przez Piotra Włostowica. O tym, że jest blisko związany z postacią patrona naszej szkoły świadczy herb Piotra Włostowica, który widnieje na jego piersi.

Więcej zdjęć w galerii: Krasnal Ołbiniusz