Archiwum aktualności - 2006 / 2007 | Zobacz inne lata

Kapelusze i piosenki lwowskie2007-05-22

16 maja 2007 wybraliśmy się do Rynku, by uczestniczyć w happeningu czytelniczym w ramach akcji"Cały Wrocław czyta dzieciom". Wszystkie dziewczynki z 4b miały na głowach eleganckie kapelusze, które przypominały o czasach, w których tworzyli Aleksander Fredro i Kornel Makuszyński - pisarze urodzeni we Lwowie.

Wyglądałyśmy tak pięknie, że przechodnie zatrzymywali się i wesoło nas pozdrawiali. Obok fontanny "Zdrój" czekał na nas kolorowy korowód uczniów z podstawówek i gimnazjów. Niektóre stroje były naprawdę zabawne. Sensację wzbudzili uczniowie i nauczyciele przebrani w kolorowe szlafroki i czepki kąpielowe będące ilustracją wiersza Aleksandra Fredry pt. "Małpa w kąpieli". Później odbył sie konkurs, w którym można było zaśpiewać piosenki lwowskie - indywidualnie lub grupowo, z akompaniamentem lub bez niego. Najczęściej wykonywano piosenkę "Tylko we Lwowie". Następnie mogliśmy wziąć udział w konkursach, quizach, loteriach i zabawach z nagrodami - wszystkie dotyczyły Lwowa i znanych Polaków urodzonych na kresach. Można się było np. wykazać znajomością utworów i życiorysu Aleksandra Fredry.Udało nam się nawet otrzymać nagrodę - grę w kości. Na zakończenie daliśmy sobie pomalować twarze w bajkowe wzorki i zajrzeliśmy do Biblioteki Wojewódzkiej, w której obejrzeliśmy albumy o pisarzach kresowych znanych i nieznanych wykonane przez dzieci (nasza szkoła otrzymała wyróżnienie)oraz prace plastyczne nagrodzone w konkursie "Ilustracja do lektury szkolnej". Warto tez wspomnieć o tym, że w drodze do Rynku wstąpiliśmy do Ossolineum, by obejrzeć oryginał Konstytucji 3 Maja. Zaskoczyło nas to, że księga była ogromna i napisana bardzo czytelnym, odręcznym pismem. Konstytucja została wyeksponowana w pięknej sali, w szklanej gablocie pomiędzy portretami twórców Konstytucji, medalami i monetami pochodzącymi z XVIII wieku. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i z miłymi wspomnieniami.

Mela Furmaniak i Justyna Socha z 4b