Archiwum aktualności - 2006 / 2007 | Zobacz inne lata

Prezentacje w SP 107 we Wrocławiu2007-04-21

Oj, działo się, działo 21 kwietnia w czasie szkolnych Prezentacji. Dawno już szkoła nie przeżywała takiego oblężenia rodziców, dzieci i gości z wielu wrocławskich podstawówek i przedszkoli. Od rana trwał finał międzyszkolnego konkursu "Pożeracze książek", w którym uczestniczyło 76 dzieci z 38 szkół województwa dolnośląskiego.

Później nastąpiła uroczystość podsumowująca siedem konkursów międzyszkolnych, których nasza placówka jest organizatorem :" Książka za makulaturę", "Bajka ekologiczna", "Zakładka ekologiczna", "Kartka wielkanocna", "Okładka do ulubionej książki"; "Bajkowa kartka z kalendarza", "Europejska kartka wielkanocna". Dyplomy i nagrody wręczali znakomici goście: pani Elżbieta Kacperkiewicz - wizytator Kuratorium Oświaty, pani Ewa Szczęch - kierownik szkół podstawowych Wydziału Edukacji, Lidia Zyga – pomysłodawca i koordynator akcji „Cały Wrocław czyta dzieciom” oraz Ewa Najwer - radna rady Osiedla Ołbin. Podniosły nastrój umiejętnie burzyły dzieci ze szkolnego koła teatralnego "Niebieskie migdały", które przygotowały program "Pedagogika sprzed 100 lat". Salwy śmiechu wzbudzały inscenizacje XIX-wiecznych wierszy przedstawiających dawne, surowe metody wychowawcze.

W tym roku Prezentacje były okazją do podsumowania dwóch projektów edukacyjnych realizowanych w szkole przez cały rok: "Czytasz? Czytam!' i "Wrocławskie dzieci uczą segregować śmieci". Goście mieli więc okazję obejrzeć wystawy, zdjęcia i relacje przedstawiające dotychczasowe działania. Duże zainteresowanie wzbudził fotoreportaż ze styczniowej imprezy czytelniczej, w której 18 znanych wrocławian czytało dzieciom z naszej szkoły swoje ulubione książki. Każdy mógł też sprawdzić swoją umiejętność czytania ze zrozumieniem. Aby rozwiązać testy, krzyżówki i zagadki przygotowane przez humanistów, trzeba było skorzystać ze słowników, map oraz plansz historycznych i polonistycznych. Dzieci mogły też stworzyć własną książeczkę. W gabinecie matematyków dorośli i dzieci mieli okazję, by poćwiczyć umiejętność korzystania z wykresów, tabel, diagramów i instrukcji. Do zabawy zachęcały puzzle przestrzenne, gry matematyczne, łamigłówki, sudoku i budowle z klocków. Do korzystania z map, atlasów, kolorowych plansz i schematów zachęcali przyrodnicy. U anglistów można było obejrzeć film "Opowieści z Narnii", wziąć udział w konkursie pięknego czytania, zaś w sąsiednim gabinecie uczestniczyć w quizie biblijnym i poćwiczyć dykcję na piekielnie trudnych wierszykach logopedycznych. Do kawiarenki internetowej nikogo nie trzeba było specjalnie zapraszać.

Pierwsze piętro zostało zdominowane przez tematykę ekologiczną. Uwagę zwiedzających przyciągały wystawy prac dzieci wykonanych z surowców wtórnych. Prawdziwą ozdoba były - wykonywane przez kilka miesięcy- figury z kolorowych nakrętek: wiatrak, dinozaur, pojazdy, rośliny, zwierzęta. Równie niezwykłe były prace przestrzenne wykonane z plastikowych butelek, papieru i gazet. Podziw wzbudzała wystawa: "Zabawka ze skrawka" prezentująca zabawki wykonane przez dzieci z koła "Sprawne ręce" oraz efektowna choć niezbyt praktyczna moda ekologiczna. Starsi uczestniczyli w quizach przyrodniczych z nagrodami, oglądali place plastyczne i literackie, książki oraz czasopisma o przyrodzie, a maluchy tworzyły ekologiczne rysunki i malowały figurki gipsowe. Naprawdę, każdy znalazł tu coś dla siebie. A jeśli nie, to mógł spojrzeć w gwiazdy uczestnicząc w pokazie multimedialnym przygotowanym przez szkolne koło astronomiczne. Podczas prelekcji dotyczącej Układu Słonecznego można było obejrzeć symulację nieba w dowolnym dniu i godzinie, prześledzić trasę satelitów, odszukać planety na nocnym niebie lub zobaczyć z bliska galaktyki i mgławice. Tradycyjnie obleganym miejscem była stołówka zamieniona przez rodziców w kawiarnię i cukiernię. Co roku upieczone przez rodziców ciasta wzbudzają zachwyt wszystkich gości.

Prezentacje to świetna zabawa dla rodziców, dzieci i nauczycieli Pokazują szkołę jako miejsce ciekawe, w którym ciągle coś się dzieje, w którym każdy może rozwijać swoje zainteresowania. Dlatego cieszy obecność wielu przedszkolaków, którzy wraz z rodzicami przyszli się do nas pobawić. Nie zapomnieliśmy też o naszej chorej uczennicy - dla Kasi zebraliśmy ponad 200 złotych na dalsze leczenie. Prezentacje za nami, ale już dziś zapraszamy na kolejne Prezentacje - za rok. (więcej zdjęć w galerii)