Archiwum aktualności - 2005 / 2006 | Zobacz inne lata

Dolnośląski Festiwal Nauki2006-05-06

We wrześniu 2006 roku SP 107 wraz z 12 innymi szkołami podstawowymi i gimnazjami została włączona do realizacji projektu Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, w ramach, którego Nasza szkoła będzie gościć pracowników naukowych z Uniwersytetu Wrocławskiego i Państwowej Akademii Nauk,którzy w przystępny i ciekawy sposób będą przeprowadzać pokazy interaktywne nt. „Tajemnic Układu Słonecznego” oraz „Chemicznego Wulkanu”.

Poniżej przedstawione są najważniejsze informacje:

INTERAKTYWNE POKAZY IX DFN

Wspólny projekt Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu
Termin realizacji: 18-21.09.2006

prof. Kazimiera A. Wilk (Środowiskowy Koordynator DFN) - koncepcja merytoryczna projektu
mgr Lilla Jaroń (Dyrektor Wydziału Edukacji UM Wrocławia) - współpraca ze szkołami, logistyka
mgr Małgorzata Smutkiewicz - współpraca ze środowiskiem naukowym, logistyka
mgr Elżbieta Płoszczańska-Radoch (Kierownik Biura DFN) - działania promocyjne
Koordynatorzy Uczelniani - organizacja drużyn

Termin pokazów w naszej szkole: 20.09.2006r.,
Tytuł i organizatorzy pokazu nr 1 : Tajemnice Układu Słonecznego(Uniwersytet Wrocławski, Wydział Fizyki i Astronomii, Instytut Astronomiczny

szczegółowy opis pokazu:

Pokaz rozpocznie się wykładem multimedialnym opisującym obiekty znajdujące się w Układzie Słonecznym: Słońce, planety, planetoidy, komety, meteoryty, ect. Omówione zostaną również zjawiska zachodzące w Układzie Słonecznym np.,: zaćmienia, fazy Księżyca, powstawanie kraterów, ect. Przedstawione zostaną wyniki badań Układu Słonecznego, aktualny stan wiedzy o nim oraz problemy, które nie zostały jeszcze rozwiązane. Prowadzący opowiedzą o tym co kryje się na krańcach naszego układu planetarnego. Wykład poruszy także problem ilości planet w Układzie Słonecznym. Na koniec przedstawione zostanie nowe, alternatywne spojrzenie na Układ wynikające z najnowszych odkryć. Wykład będzie ilustrowany dużą ilością kolorowych zdjęć i animacji

Po wykładzie uczniowie w grupach pięcioosobowych wykonają z papieru model Układu Słonecznego z zachowaniem wyglądu i skali rozmiarów poszczególnych planet.

Godzina: 10.00 - 11.30

Tytuł i organizatorzy pokazu nr 2: Chemiczny wulkan
(Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN)

szczegółowy opis pokazu:

Chemia jest odbierana jako trudny przedmiot, podczas gdy wcale nie musi tak być. Poprzez połączenie wiedzy na temat reakcji chemicznych z zabawą można doskonale przekazać podstawowe prawa rządzące przyrodą. Celem prezentacji jest pokazanie, jak można stworzyć mały wulkan w warunkach laboratoryjnych. Odczynnik (dwuchromian amoniowy) jest formowany w stożek i podpalony. Następuje jego rozkład, czemu towarzyszy świecenie, dym, popiół i wypływ „lawy”. Efekt jest bardzo spektakularny, a przy tym wykonany stosunkowo niedużym kosztem. Chcielibyśmy w ten sposób zachęcić uczniów do samodzielnego pogłębiania wiedzy, a także zwrócić uwagę na to, jak łatwo z pewną znajomością chemii można zostać magikiem.

Godzina: 12.00 - 13.30

Szkolny koordynator: S. Szczęsna - Cichoń